Erhvervsjægere udtrækning af moskusokser til efterårsjagt

De udtrukne ansøgere til moskusjagten i Sisimiut forvaltningsområde, efterår 2016.
Licenser kan afhentes ved henvendelse hos bygdekontorerne og fiskeri-og fangstkonsulenten i Sisimiut.
27. juli 2016
Licens nr. Ateq Najugaq Illoqarfik/Nunaqarfik
76-79 Mogens Foatin Umiivitsiaq 1-3-1 Sisimiut
80-83 Angajo Nathansen B 1409 Sarfannguit
84-87 Adam Kruse Umiivitsiaq 31 Sisimiut
88-91 Karsten Lings Mayerip Aqq. 17 Kangerlussuaq
92-95 Anthon Jensen Emiliap Aqq. 5 Sisimiut
96-99 Knud Jessen Qeeqi 3-104 Sisimiut
100-103 Mikael Brandt Saamuap Aqq. 7 Sisimiut
104-107 Mikkel Nathansen B 939 Sarfannguit
108-111 Vilhelm Nathansen B 1423 Sarfannguit
112-115 Lasa Enoksen Aqqusinersuaq 56 Sisimiut
116-119 Nuka Olsen Kussangasoq 18-1-1 Sisimiut
120-123 Lars Berthelsen Siimuup Aqq. 7 Sisimiut
124-127 Hans Karl Lynge Kunuuteralaap Aqq. 13 Sisimiut
128-131 Therkil Dahl B 1046 Itilleq
132-135 Ani Kajussen B 976 Sarfannguit
136-138 Lars Fly Bolethep Aqq. 30 Sisimiut
139-142 Anders Lundblad Chr. 28-ip Aqq. 2-2-101 Sisimiut
143-146 Lars Olsen Uklilik 16 Sisimiut
147-150 Knud Lennert Sarsuatsiivinnguup Q 48 Sisimiut
151-154 John H. Rasmussen Siimuup Aqq. 19 Sisimiut
155-158 Thomas Olsen Marius Olsenip Aqq. 65 Kangerlussuaq
159-162 Henrik Fleischer Kaassaassuup Aqq. 2 Sisimiut
163-166 Noah Jonathansen B 1483 Sarfannguit
167-170 Karl Elias Enoksen Qiviarfik 62 Sisimiut
171-174 Noah Enoksen Aqqusinersuaq 56 Sisimiut
175-178 Karl Peter Olsen Kaaliikassaap Aqq. B 1243 Sisimiut
179-182 Johanne Bech Kunuuteralaap Aqq. 4 Sisimiut
183-186 Sivert Johansen Piitarsuup Aqq. 2 Sisimiut
187-190 Nunnguaq Johansen Piitarsuup Aqq. 2 Sisimiut
191-194 Nikolaj Olsen Berthelsenip Aqq. 24 Sisimiut
195-198 Orpigaq B 663 Kangerlussuaq
199-202 Lauritz Efraimsen Ukalilik 11 Sisimiut
203-206 Johan Pele Schmidt Paamaap Kuua 10-105 Sisimiut
207-210 Gustav Enoksen Qiviarfik 16 Sisimiut
211-214 Julius Jeremiassen Eqqaavimmut Aqq. 11 Sisimiut
215-218 Marius Olsen Samualip Aqq. 6 Sisimiut
219-222 Gerth Olsen Kaaliikassaap Aqq. 45 Sisimiut
223-226 Erik Lomholt-Bek Glahnip Aqq. 9 Sisimiut
227-229 Abel Ludvigsen Aqqartarfik 3-106 Sisimiut
230-233 Otto Kleist Nasiffimmut 1 Sisimiut
234-236 Ole Lennert Chr. 28-ip Aqq. 27 Sisimiut
237-240 Otto Peter Grønvold Paamaap Kuua 13-304 Sisimiut
241-244 David Kleist Deichmannip Aqq. 9-111 Sisimiut
245-248 Edvard Petrussen Tuapannguanut 20-006 Sisimiut
249-252 Jens-Pavia Brandt Marius Olsenip Aqq. B 669 1.7 Kangerlussuaq
253-256 Lars Peter Kristiansen Atammip Aqq. 3.02 Sisimiut
257-260 Niels Kleist Qiviarfik 50 Sisimiut
261-264 Berthel Lundblad Berthelsenip Aqq. 20 Sisimiut
265-268 Maligiaq Berthelsen B 1409 Sarfannguit
269-272 Søren Olsen B 1807 Sarfannguit
273-276 Karl Peter I. Olsen Ukalilik 5 Sisimiut
277-280 Hans Karl Olsen B 1484 Sarfannguit
281-284 Amâsa Olsen Qeeqa 5 Kangerlussuaq
285-288 Niseraq Filemonsen Olip Aqq. 7 Sisimiut
289-291 Pele Enoksen B 1391 Itilleq
292-294 Ole Filemonsen Paamaap Kuua 14-307 Sisimiut
295-297 Qasapi Umiarsualivimmut 13 Sisimiut
298-300 Maariu N. Isaksen Sarsuatsiivinnguup Q 58-0-5 Sisimiut