Kommunalbestyrelsesmedlemmer, bygdebestyrelsesmedlemmer og menighedsrepræsentanter 2017

Valgte kommunalbestyrelsesmedlemmer og bygdebestyrelsesmedlemmer i Qeqqata Kommunia
5. april 2017

Valgte kommunalbestyrelsesmedlemmer i Qeqqata Kommunia. 

 

Atassut

 

1

Heilmann, Siverth K. – Maniitsoq

596

2

Hoffmann, Anna Karen - Kangerlussuaq

54

3

Olsen, Emilie – Sisimiut

83

 

Inuit Ataqatigiit

 

4

Enoksen, Juliane – Sisimiut

196

5

Olsen, Sofie Dorthe R. - Maniitsoq

94

6

Poulsen, Erneeraq – Atammik

92

 

Partii Naleraq

 

7

Fleischer, Henrik - Sisimiut

118

 

Siumut

 

8

Berthelsen, Malik – Sisimiut

522

9

Frederiksen, Evelyn – Sisimiut

108

10

Heilmann, Ruth – Maniitsoq

78

11

Jensen, Erik – Sisimiut

438

12

Lyberth, Gideon – Maniitsoq

283

13

Lyberth, Karl – Maniitsoq

97

14

Olsen, Frederik – Sisimiut

83

15

Olsen, Hans Frederik – Sisimiut

135

 

”Almindelig” stedfortræderliste for kommunalbestyrelsen i Qeqqata Kommunia.

 

 

Atassut

 

1

Kreutzmann, Kristian – Sisimiut

42

2

Kaspersen, Ane – Sisimiut

22

3

Davidsen, Karl – Maniitsoq

19

4

Biilmann, Pavia – Maniitsoq

18

5

Heilmann, Hans – Maniitsoq

14

 

Inuit Ataqatigiit

 

1

Olsen, Aksel Lund – Sisimiut

61

2

Christensen, Paulus – Sisimiut

48

3

Olsen, Carl Christian – Sisimiut

45

4

Berthelsen, Karoline – Sisimiut

38

5

Berthelsen, Nuka Ole – Maniitsoq

19

 

Partii Naleraq

 

1

Ingemann, Malene – Sisimiut

71

2

Lyberth, Ulrik – Sisimiut

43

3

Lyberth, Jens – Kangaamiut

30

4

Petersen, Mads – Maniitsoq

20

5

Fly, Johannes – Maniitsoq

15

 

Siumut

 

1

Olsen, Jakob – Sisimiut

56

2

Olsen, Efraim – Kangaamiut

45

3

Olsen, Alfred – Sisimiut

40

4

Olsen, Marius – Sisimiut

37

5

Grønvold, Kirsten Teera – Maniitsoq

34

 

Geografiske repræsentanter i Qeqqata Kommunia.

Maniitsoq: Parti Atassut
Geografisk repræsentant Siverth K. Heilmann

Stedfortrædere

  1. Davidsen, Karl – Maniitsoq                 19
  2. Biilmann, Pavia – Maniitsoq                18
  3. Heilmann, Hans – Maniitsoq               14
  4. Rosing, Nikolaj – Maniitsoq                 12

  

Sisimiut: Parti Siumut.
Geografisk repræsentant  Malik Berthelsen

Stedfortrædere

  1. Olsen, Jakob – Sisimiut                       56
  2. Olsen, Alfred – Sisimiut                       40
  3. Olsen, Marius – Sisimiut                      37
  4. Alaufesen, Søren – Sisimiut                22

 

Valgte bygdebestyrelsesmedlemmer den 4. april 2017 i Qeqqata Kommunia

Itilleq og Sarfannguit

Tukannguaq Dahl, Itilleq                                Partii Naleraq

Elias Dahl, Itilleq                                            Siumut

Pele Enoksen, Itilleq                                      Siumut

Paarnannguaq Jonathansen, Sarfannguit     Siumut

Hans Karl Olsen, Sarfannguit                        Siumut

  

Kangerlussuaq

Johan Lange                                             Inuit Ataqatigiit

Laila K. Thomassen                                  Inuit Ataqatigiit

Knud Olsen                                               Siumut

  

Kangaamiut

Albrichtine Lynge                                       Atassut

Barnabas Larsen                                       Siumut

Efraim Olsen                                             Siumut

 

Atammik og Napasoq

Niels Kristiansen, Atammik                       Atassut

Ole Poulsen, Napasoq                              Inuit Ataqatigiit

Naja Poulsen Josefsen, Atammik             Siumut

Anthon Poulsen, Atammik                        Siumut

Tippu-Bolethe Jakobsen, Atammik           Siumut

 

Meddelelse om valgte medlemmer til Menighedsrepræsentation den 4. april 2017 i Qeqqata Kommunia

Aronsen, Ânánguaq                                Sisimiut

Egede, Peter                                           Sisimiut

Enoksen, Lydia                                        Sisimiut

Jeremiassen, Aalik                                  Sisimiut

Jonathansen, Lasa                                  Sisimiut

 

Goliathsen, Najaaraq                               Sarfannguit

Inusugtok´, Lydie                                     Sarfannguit

Olsen, Ane Margrethe                             Sarfannguit

 

Dahl, Sørine                                             Itilleq

Karlsen, Peter                                          Itilleq

 

Løvstrøm, Abraham                                Maniitsoq

Nielsen, Belha                                         Maniitsoq

Olsvig, Peter Grønvold                            Maniitsoq

Poulsen, Marie                                        Maniitsoq

Rosing, Asta H.                                       Maniitsoq

 

Berthelsen, Albrekt                                  Kangaamiut

Simonsen, Ida L.                                      Kangaamiut

Villadsen, Jensine                                    Kangaamiut

 

Platou, Karen                                           Napasoq

Poulsen, Martha Marianne                       Napasoq

 

Løvstrøm, Mikaeline                                Atammik

Poulsen, Holger Elias                              Atammik

Poulsen, Oluf                                           Atammik